No Kamu

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Címkék

3D (1) adathalász (4) akkumulátor (2) alkohol (5) amerika (35) android (7) Angry Birds (1) antivírus (4) apple (9) átverés (2) autó (4) autógumi (1) Beyonce (1) biztonság (1) Bond (1) bor (2) burger king (1) cigaretta (1) cipő (1) cnn (1) Comic Con (2) converse (1) csalás (4) csokoládé (1) divathét (1) DVD (1) ékszer (1) elektronika (1) élelmiszer (11) energy star (1) építészet (2) észak-korea (2) ételrendelés (1) étterem (1) facebook (6) fénykép (2) festmény (1) fesztivál (2) FilesTube (1) film (13) foci (1) fogamzásgátlás (1) fogorvos (1) fogyókúra (1) Gaga (1) Galaxy (2) galaxy gear (1) gitár (1) google (3) google glass (3) gorilla (1) gyógyszer (4) hacker (1) hamis (67) hamisítás (6) hamisítvány (4) hamis profil (1) hamis profilok (2) HBO (1) hoax (1) hologram (1) Ikea (1) Instagram (2) Internet (1) internet (18) iPhone (5) japán (2) játék (6) Jégvarázs (2) jegy (1) jelmez (1) kalóz (20) kamu (2) képregény (1) kiállítás (1) Kim Dotcom (1) kína (12) kondom (3) koppintás (8) kozmetikum (2) lefoglalás (4) lego (2) lemez (1) mac (1) malware (4) Marvel (1) másolat (3) másolt (22) MegaUpload (1) Microsoft (1) mozi (1) műtárgy (1) nano (1) Nikon (2) nvidia (1) obama (1) óra (6) oroszország (1) oscar (2) osx (1) pakisztán (1) per (6) Peru (1) phishing (1) pizza (1) póker (1) quentin tarantino (1) Razer (1) reklám (2) rendőrség (2) Rovio (1) ruha (1) samsung (5) Simpsons (1) Super Bowl (1) Svájc (1) szabadalmi per (1) szerzői jogok (44) szoftver (2) táska (1) tech (8) toplista (11) top gun (1) Trónok Harca (1) tűzeset (1) twitter (2) újrahasznosítás (1) vám (1) VB (1) védjegybitorlás (2) védjegyhamisítás (2) veszélyes (4) viagra (2) vicc (8) windows store (1) xbox (1) youtube (1) zene (13) Címkefelhő

2014.06.10. 19:01 nokamu

A leggyakrabban hamisított élelmiszerek – harmadik rész

Címkék: toplista hamis élelmiszer

A hamis élelmiszerek azért különösen veszélyesek, mert hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a sarki boltban vagy a vendéglátóhelyeken kapható dolgok egyáltalán nem lehetnek károsak az egészségünkre, hiszen azokat ellenőrzött körülmények között jutatták el hozzánk. Az esetek döntő többségében ez természetesen így is van, de mi van akkor, ha megtévesztő a címke vagy valakik ártó szándékkal egyszerűen meghamisítják ételeinket. Fel tudnád ismerni, hogy az előtted lévő élelmiszer nem eredeti?

leg1.png

Fahéj

Az Amerikában eladott fahéj nagy része például kasszia. A Kasszia Vietnámban és Kínában termesztett növény, a valódi cejloni fahéj rokona. Kérge fűszeresebb és érdesebb, mint a valódi fahéjé. Viszonylag könnyű a kettőt megkülönböztetni, mivel a cejloni fahéjat általában papírvékony henger formában árulják, míg a kasszia kérgét lapka alakban. Azonban amint őrölve van a ”fahéj”, könnyen lehet hogy a barna por nem fahéj, de nem is kasszia, hanem valami egészen más. A legtöbb esetben kávéhéjjal helyettesítik.

leg2.png

Fekete bors

Az őrölt fekete borsot, mint ahogy a fahéjat is, gyakorlatilag lehetetlen megkülönböztetni a hamisítványoktól. Kutatók találtak már papaja magot, borókabogyót, paprika szárat és pelyvát is a vizsgált mintákban. Mint ahogy a kávé esetében, itt is érdemes inkább a szemes változatot vásárolni, ha el akarjuk kerülni ételeink színezett keményítővel ”fűszerezését”.

leg3.png

Gyümölcslevek

Amint a gránátalmalé lett a következő ”szuperétel”, valaki máris rájött, hogyan lehetne hamisítani. Egy tavaly kiadott jelentésben azt írta az Amerikai Élelmiszerhamisítási Adatbázis, hogy rengeteg gránátalmaléként árult italt higítanak fel más gyümölcsök levével, sőt, néhány esetben kiderült, ezek egyáltalán nem tartalmaznak gránátalmát. Általában vörösszőlőlével helyettesítik, mivel színük hasonló. Mindenképpen olvassuk el az összetevők listáját, ugyanis a 100%-os gyömülcsleveknél is elképzelhető, hogy valamivel higítva vannak.

leg4.png

Bor

A borhamisítás általában olcsó, átlagos borok átpalackozását, átcímkézését takarja, bár előfordul az évjáratok átírása is – ismertebb, híresebb, és persze drágább évjáratokra. Szakértők becslése szerint az értékesített borok öt százaléka lehet hamis. A borhamisítás többnyire a gyűjtői, csúcsminőségű palackokat érinti.

Hasznos oldalak a témában: 

A cikksorozat első és második része

Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal weboldala.

Hamisítás Elleni Nemzeti Testület idevágó cikke.

A bonappetit cikke alapján

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://nokamu.blog.hu/api/trackback/id/tr636293824

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2014.06.24. 08:51:31

Egy bibi van az összetevő-olvasással. Ha hamisítják a terméket, jó eséllyel az összetevők listáját is összekamuzzák. Nem kell messzire menni. Nézzünk meg egy átlagos virslit. Kb. ugyanazok vannak ráírva, mint a legdrágább virslire. Mégis, az egyik tartja a formáját, a másik meg kétszeresére duzzad a szója miatt. Igazat írtak az összetevőknél? Egy frászt! Vagy próbáljon valaki 100%-os pamut zoknit venni. Nem könnyű, de azért lehet ilyen cimkével ellátottat találni. És ha megnézzük, kicsit széthúzzuk, azt látjuk, hogy csillognak a szálak. Márpedig az a pamutra nem jellemző. Annál inkább a műszálakra. Szóval az is átverés.
Nem lehet kikerülni a csalást. Sajnos.
süti beállítások módosítása