A jövőben képesek leszünk a hamis árukat világító nanorészecskék és egy okostelefon segítségével azonosítani, legalábbis az MIT egyik csapat vegyészmérnök csapata szerint.
A hamisítás ellen küzdő részecskék – Luis Olivares/MIT
A 200 mikron hosszúságú részecskék valójában polimerek (ténylegesen ezek nagyon apró kristályok), melyeket arra terveztek, hogy nanokristály csíkokként különböző színekben ragyogjanak infravörös fény hatására. A csapat nem csak drága luxustermékeken és elektronikai eszközökön szeretné használni a technológiát, de vakcina tartályokon is, mivel a részecskéket úgy is lehet módosítani, hogy jelezzék, ha túl meleg vagy hideg környezetben tárolták őket.
A kutatók már 9 különböző színű nanorészecskét tudnak előállítani különböző elemek segítségével, és további kombinációkon dolgoznak, amelyeket bármilyen különböző mintába lehet rendezni. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag korlátlan kódolási kapacitása lesz a technológiának.
Ezen felül, a nanorészecskék kibírják a gyártási folyamatok szélsőséges körülményeit is, beleértve a műanyagok 260 fokos gyártási hőmérsékletét is, ezért bele lehet őket közvetlenül építeni a termékek anyagába (még a tintába is), ezáltal szinte lehetetlen lesz változtatni, hamisítani azokat.
A technológia legnagyobb előnye pedig, hogy nincs szükség erős és drága mikroszkópokra a részecskék azonosításához. A csapat egy iPhone 4S kameráját használta kísérleteiben.
iPhone-nal azonosított nanokristályok - MIT
via: wired