A hamis élelmiszerek azért különösen veszélyesek, mert hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a sarki boltban vagy a vendéglátóhelyeken kapható dolgok egyáltalán nem lehetnek károsak az egészségünkre, hiszen azokat ellenőrzött körülmények között jutatták el hozzánk. Az esetek döntő többségében ez természetesen így is van, de mi van akkor, ha megtévesztő a címke vagy valakik ártó szándékkal egyszerűen meghamisítják ételeinket. Fel tudnád ismerni, hogy az előtted lévő élelmiszer nem eredeti?
Fahéj
Az Amerikában eladott fahéj nagy része például kasszia. A Kasszia Vietnámban és Kínában termesztett növény, a valódi cejloni fahéj rokona. Kérge fűszeresebb és érdesebb, mint a valódi fahéjé. Viszonylag könnyű a kettőt megkülönböztetni, mivel a cejloni fahéjat általában papírvékony henger formában árulják, míg a kasszia kérgét lapka alakban. Azonban amint őrölve van a ”fahéj”, könnyen lehet hogy a barna por nem fahéj, de nem is kasszia, hanem valami egészen más. A legtöbb esetben kávéhéjjal helyettesítik.
Fekete bors
Az őrölt fekete borsot, mint ahogy a fahéjat is, gyakorlatilag lehetetlen megkülönböztetni a hamisítványoktól. Kutatók találtak már papaja magot, borókabogyót, paprika szárat és pelyvát is a vizsgált mintákban. Mint ahogy a kávé esetében, itt is érdemes inkább a szemes változatot vásárolni, ha el akarjuk kerülni ételeink színezett keményítővel ”fűszerezését”.
Gyümölcslevek
Amint a gránátalmalé lett a következő ”szuperétel”, valaki máris rájött, hogyan lehetne hamisítani. Egy tavaly kiadott jelentésben azt írta az Amerikai Élelmiszerhamisítási Adatbázis, hogy rengeteg gránátalmaléként árult italt higítanak fel más gyümölcsök levével, sőt, néhány esetben kiderült, ezek egyáltalán nem tartalmaznak gránátalmát. Általában vörösszőlőlével helyettesítik, mivel színük hasonló. Mindenképpen olvassuk el az összetevők listáját, ugyanis a 100%-os gyömülcsleveknél is elképzelhető, hogy valamivel higítva vannak.
Bor
A borhamisítás általában olcsó, átlagos borok átpalackozását, átcímkézését takarja, bár előfordul az évjáratok átírása is – ismertebb, híresebb, és persze drágább évjáratokra. Szakértők becslése szerint az értékesített borok öt százaléka lehet hamis. A borhamisítás többnyire a gyűjtői, csúcsminőségű palackokat érinti.
Hasznos oldalak a témában:
A cikksorozat első és második része
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal weboldala.
Hamisítás Elleni Nemzeti Testület idevágó cikke.
A bonappetit cikke alapján